השפעת סוג העץ על הטון בגיטרות חשמליות - פורום כלי נגינה פיתוח קול | מוסיקה ישראלית | גיטרה חשמלית קלאסית אקוסטית בס | כתיבת שירים
פורום כלי נגינה פיתוח קול | מוסיקה ישראלית | גיטרה חשמלית קלאסית אקוסטית בס | כתיבת שירים museit.io

פורום שיעורים קנייה ומכירה משחקים
חזור   פורום כלי נגינה פיתוח קול | מוסיקה ישראלית | גיטרה חשמלית קלאסית אקוסטית בס | כתיבת שירים > ציוד וכלי נגינה > גיטרות > בניית גיטרות

בניית גיטרות דברו על ציוד, אלקטרוניקה, וכל מה שקשור לבניית גיטרות.                                                 אולפן הקלטות                    גיטרה

תגובה

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
ישן 17-02-2015, 02:45 PM   #1 (permalink)
משתמש קבוע

הסמל האישי שלירון נאור

הודה: 1,384
קיבל תודה 783 פעמים ב350 הודעות
מוניטין: 19 ירון נאור נמצא בדרך המלך
ברירת מחדל השפעת סוג העץ על הטון בגיטרות חשמליות

שלום לכולם,
אל תהרגו אותי אבל יש פה סרטון ששווה לראות בסבלנות עד הסוף ולהבין!!!

https://www.youtube.com/watch?v=svmOQuNC1Uw

ירון נאור
ירון נאור is offline   הגב עם ציטוט

ישן 25-02-2015, 04:37 PM   #2 (permalink)
משתמש קבוע

הסמל האישי שלam1rb

הודה: 1,325
קיבל תודה 1,857 פעמים ב1,224 הודעות
מוניטין: 15 am1rb נמצא בדרך המלך

ירון שמת את זה - אז ישבתי 55 דקות תמימות והקשבתי בקשב רב לאיש ה"מלומד" הזה ומה שאני יכול להגיד זה שהוא לא מבין על מה הוא מדבר ! כל הנוסחאות שלו אכן נכונות ומוצקות כשם שהמתמתיקה והפיזיקה מוצקות ובלתי ניתנות לערעור . והוא הוכיח דבר אחד בלבד - שלעץ אין השפעה על התדר
ועל זה אין עוררין .

הוא כן דיבר על זה שהפרעה שנוסעת במיתר פוגעת בגשר (ובעץ) וחלק מהגל מוחזר אל המיתר חזרה (באותו התדר ללא תלות בעץ)

הוא טוען שמה שחוזר אל המיתר ומה שנבלע בתוך העץ משפעים אך ורק על הסוסטיין !!! וכל ההתאבכויות ההורסות והבונות לא משפיעות על התדר - זה נכון , אבל כאן הוא טועה ומטעה !!!!! זאת בדיוק הנקודה !!! בה העץ משפיע על הסאונד !!!!

הבליעה של העץ והחזרת התנודה המיכנית מהעץ אל המיתר - משתנים מעץ לעץ ומתווך לתווך !!!!!
וכפי שהוא אמר הם משפיעים על הסוסטיין והם לא משפיעים על התדר - זה נכון ב 100% וזה הבסיס להרצאה שלו במשך 55 דקות !!!

אבל מה שהוא הזניח וזה כל העניין - זה שהעץ הגשר ובעצם בנקודת האינטרקצייה של המיתר עם התווך יש מקדם העברה ומקדם החזרה של ההפרעה המיכנית (הגל) והמקדמים האלה שונים מעץ לעץ ומתווך לתווך והם משנים את הזמן והמקום על המיתר בו מתרחשות ההתאבכויות בין גיטרות שעשויות מעצים שונים !!

אז נכון ,והוא אמר את זה התדר לא משתנה !! ובגלל זה תו לה או מי או רה ישמעו מי לה ורה על כל הגיטרות מכול סוגי העצים !! ונכון גם הסוסטיין יהיה שונה בין עץ לעץ !!!
אבל,
החחזרות והבליעות של התנודה המיכנית בין התווך למיתר משנות את צורת המעטפת של הגל !!

ובכל שיעור שאני נותן בהתפשטות גלים התלמידים שלי מחשבים במדוייק איך המעטפת משתנה עקב מקדם ההחזרה והעברה -והם יודעים לחשב את מקדם החחזרה בשני הצדדים והם מציירים מיתוך החישוב את הצורה שמתקבלת !! ואת זה אנחנו שומעים !!!

בשיעורים שלי אני מדבר על גל ריבועי מושלם שנע בתווך נחושת בעובי אחיד שהעכבה שלו משתנה בגלל ההתקן שהוא מחובר אליו בסוף (המקלט או הטרמינציה ) ובהתחלה (מקור השידור ) שזה זהה לחלוטין !!! להפרעה המיכנית (הפריטה) שנעה במיתר ופוגעת בטרמינצייה שזה הגשר והגוף מצד אחד והנאט או האצבע בצד השני וחוזרת חזרה למיתר משני הצדדים ואז התדר של הגל המרובע נשאר כפי שהיה (המיתר יתחיל לרטוט בתדר שנגזר מארכו והמחומר ממנו הוא עשוי ) וגם העצמה שלו משתנה אבל בגלל מקדם ההחזרה הזה ששונה בין שני הצדדים (הנאט והגשר בגיטרה ) הגל כבר לא מרובע יותר !!! נוצרות עליו תופעות (שאני מסוגל לחשב במדוייק בדיוק איפה הן נוצרות ואף לתאר את עוצמתן ומיקומן בזמן ) שנקראות אוברשוטים אנדרשוטים רינגים ורינגבקים שמשנות את הגל מגל ריבועי מושלם למשהו כזה :

אז הגל המרובע שלי (שאני מתפרנס ממנו וחיי מהעובדה שהוא משתנה) נשאר באותו התדר אבל אי הרציפויות בתווך (העצים) משנות את המעטפת שלו !! התווך גם משנה את זמן העלייה ואת זמן הירידה (הסליו רייט) !!!!
זמן העלייה והירידה שקולה להתקפה של המפרט ואופן הפריטה שלכם . ואופן הפריטה שלכם גם משנה את המעטפת ! בהתחלה .

ולכן בגיטרה נוצרת הפרעה מיכנית שגורמת לו לרטוט ומתקדמת במיתר ובצד אחד היא פוגעת בגשר ובצד השני פוגעת בנאט או באצבע שלנו שלוחצץ על המיתר ואז ההפרעה חוזרת למיתר משני הקצוות בזמנים שונים - המיתר ירטוט בתדר אחיד בין הנאט לגשר אך התנודה שחוזרת מהגשר והנט (בפאזה שתלוייה בעץ)תשנה את המעטפת בהתאם להחזרות של הגל הלוך וחזור ומתלבשות על התנודה המיכנית היסודית שמתרחשת על כל ארכו של המיתר ואנחנו שומעים את זה !!!

אז יש לנו שני מקדמי החזרה אחד בנאט והשני בגשר (או האצבע) ואם אני יודע אותם (והם תלויים באבו אבואה בעץ ובחומרים שהגשר עשוי מהם והנאט ) אני יכול לחשב במדוייק את צורת המעטפת החדשה שתתקבל ואיך היא תשנה את הגל המושלם שהמיתר היה אמור לרטוט בו .

אם ניקח אסצילוסקופ ונחבר אותו לפיקאפ או נחבר את הגיטרה ל קיובייס דרך כרטיס קול אנחנו נראה את המעטפת הזאת יפה מאוד ונראה איך היא משתנה בין גיטרות מעצים שונים !!!

אפילו בדוגמאות שהוא נתן בשניות האחרונות של ההרצאה המייגעת שלו - אני מצליח לשמוע בבירור את ההבדלים בין שלושת העצים וניתן להבחין בזה היטב אפילו ברמקולים המצוקמקים של הלפטופ שלי . (בבית עם אזניות בטח יהיה הבדל יותר גדול)

ואתה ירון כלוטייר מוכשר שעובד עם העצים יום יום יודע בליבך את העובדות לאשורן .

אז בואו לא ניתן לעובדות לבלבל אותנו !!

אמיר

נערך לאחרונה על ידי am1rb, 25-02-2015 בשעה 06:17 PM.
am1rb is offline   הגב עם ציטוט
3 המשתמשים הבאים מודים לam1rb על התגובה המועילה
eXigez (02-04-2015), ירון נאור (26-02-2015), mike_a (28-02-2015)
ישן 25-02-2015, 06:37 PM   #3 (permalink)
משתמש קבוע

הסמל האישי שלam1rb

עד כמה העץ קולט את התנודות של המיתרים ומחזיר אותם אליהם והפיקאפים אכן קולטים תכונות אקוסטיות של העץ בגיטרה עם סוליד בודי ושזה בכלל לא זניח ומושפע באופן משמעותי ביותר מסוג החומר ממנו הגיטרה עשויה - מה שמפריך את מה שהבחור המלומד ניסה להוכיח ואני הסברתי איפה הוא טועה .

ניתן לראות בסרטון הבא :

האם האם התדר = לסאונד או לתפיסת הסאונד שלנו ??

לא

הסאונד ואופן התפיסה שלנו את הסאונד זה לא רק התדר - ולעץ יש השפעה מכרעת על זה כפי שניתן להווכח כאן .

מה שהבחור בסרטון בתחילת האשכול הוכיח ורק זה מה שהוא הוכיח זה שלסוג העץ אין השפעה על התדר .

והנה כל הסדרה וכל מה שמשפיע על הסאונד (פוטנציומטרים , פקאפים , עץ , חומרה ) :

אני מאמין לו - וכפיזיקאי זה גם מסתדר לי .

אמיר

נערך לאחרונה על ידי am1rb, 25-02-2015 בשעה 06:46 PM.
2 המשתמשים הבאים מודים לam1rb על התגובה המועילה
eXigez (02-04-2015), ירון נאור (27-02-2015)
ישן 25-02-2015, 07:21 PM   #4 (permalink)
משתמש קבוע

הסמל האישי שלam1rb

והנה "הוכחה" לא מדעית של שני חברה שכולנו מכירים ואוהבים .
אני מאמין שכולנו מתחברים למה שהם מדגימים .

וזה גם מסתדר עם המתמתיקה והפיזיקה - ומה שלוטיירים ויצרני הגיטרות טוענים .

אמיר
המשתמש מודה לam1rb על התגובה
ירון נאור (27-02-2015)
ישן 25-02-2015, 10:22 PM   #5 (permalink)
משתמש מאוד פעיל

הודה: 44
קיבל תודה 72 פעמים ב54 הודעות
מוניטין: 10 Se7eN נמצא בדרך המלך

האמת שאני גם ראיתי את הסרט וגם הבנתי את אותה הנקודה - שהתדר לא משתנה, אבל זה ברור שמה שאנחנו שומעים הוא לא תדר בלבד. הרי כל הגיטרות מפיקות אותו תדר וגם כל הכלים ובכל זאת הם נשמעים שונים מאוד.
אני לא יודע לכמת באופן מתמטי/פיזקלי את הצליל (אמיר כנראה יודע יותר ממני ואולי יכול למדל את כל הפרמטרים) אבל זה ברור שהדברים מורכבים יותר מתדר בלבד.

עם זאת אני נוטה להסכים עם המסקנה הראשונית שלו. אני חושב שדווקא שההדגמה שאמיר הביא לא מייצגת מבחן אובייקטיבי, בין היתר כי הפיקאפים הם לא אותם הפיקאפים (כן אותה מכונה, אבל הייצור הוא לא כזה שהפיקאפים הם אותו הדבר בדיוק) וגם העץ הרי יכול להשתנות בין חתיכה לחתיכה.
Se7eN is offline   הגב עם ציטוט
ישן 26-02-2015, 07:21 AM   #6 (permalink)
משתמש קבוע

הסמל האישי שלam1rb

ציטוט:
פורסם במקור על ידי se7en צפה בהודעה
האמת שאני גם ראיתי את הסרט וגם הבנתי את אותה הנקודה - שהתדר לא משתנה, אבל זה ברור שמה שאנחנו שומעים הוא לא תדר בלבד. הרי כל הגיטרות מפיקות אותו תדר וגם כל הכלים ובכל זאת הם נשמעים שונים מאוד.
אני לא יודע לכמת באופן מתמטי/פיזקלי את הצליל (אמיר כנראה יודע יותר ממני ואולי יכול למדל את כל הפרמטרים) אבל זה ברור שהדברים מורכבים יותר מתדר בלבד.

עם זאת אני נוטה להסכים עם המסקנה הראשונית שלו. אני חושב שדווקא שההדגמה שאמיר הביא לא מייצגת מבחן אובייקטיבי, בין היתר כי הפיקאפים הם לא אותם הפיקאפים (כן אותה מכונה, אבל הייצור הוא לא כזה שהפיקאפים הם אותו הדבר בדיוק) וגם העץ הרי יכול להשתנות בין חתיכה לחתיכה.

תסתכל על הסרטון האחרון ששמתי לפני שני ה"ליצנים" תלחץ על הקישור ביוטיוב ותגיע לרשימת השמעה בת 4 סרטונים . בסרטון האחרון , הוא עושה השוואה של תפוחים לתפחוחים הוא משתמש בסטראט *אחת* בודדת (לא שתי סטראטים זהות) שהוא משנה בה רק פרמטר אחד בודד הגוף . פעם אחת גוף עץ ופעם שנייה גוף פלסטיק כל היתר ללא שינוי אותו הפיקארד עם אותה האלקטרוניקה אותו הג'ק אותו הגשר אותם ברגים אותו צאוור אותם מפתחות ואותם מיתרים . ונותן לך בסוף מבחן שמיעה עיוור . הוא לא מגלה ובנתיים אוסף תגובות מהקהל . אבל אם אתה באופן עיוור מסוגל לשמוע את ההבדלים לאחר שחיטת הסאונד האכזרית של יוטיוב אז זאת ההוכחה המעשית שלחומר יש השפעה .

אמיר
ירון נאור (27-02-2015)
ישן 26-02-2015, 08:04 PM   #7 (permalink)
משתמש קבוע

הסמל האישי שלam1rb

לסיכום :
אין לי שום צל של ספק שלעץ יש השפעה על הסאונד .
האם ההשפעה של העץ בלבד היא קריטית ? - לא
ההשפעה רק של העץ לבדו מורגשת אבל קטנה - בדיוק כמו כל פרמטר אחר שנבודד בנפרד ונבחן את השפעתו .
מה שנותן לגיטרה "סאונד טוב" זה השילוב הקסום של כל המרכיבים ביחד והמינון היחסי של כל מרכיב !!!

ואם נשתמש בעצים טובים , חומרה טובה ואלקטרוניקה טובה והגיטרה תהיה גם בנוייה טוב - אין ספק שנקבל סאונד מצויין מגיטרה מצויינת שתענוג להסתכל עליה ותענוג לנגן עליה .

בניתי וקניתי מספיק גיטרות - ואני מבטיח לכם שבכולן כל המרכיבים מעולים והבניה שופרא דשופרא - ואין ברשותי שתי גיטרות שנשמעות אותו הדבר . כולן נשמעות מעולה אבל שונה ואין אחת שהסאונד שלה מועדף בעיני על פני אחרת .

אני בוחר את העץ בעיקר לפי המראה שלו , הטקסטורה שלו והמשקל שלו ולגבי הסאונד אני חושב רק באופן שולי וכללי על דברים ערטילאיים כמו "חם" "בהיר" "עמום" - אני מקפיד על איכות החומרים ואני לעולם לא התאכזבתי .
ירון נאור (27-02-2015)
תגובה

הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא