אשכול פרוייקט - חשמלית (כמעט) ראשונה - פורום כלי נגינה פיתוח קול | מוסיקה ישראלית | גיטרה חשמלית קלאסית אקוסטית בס | כתיבת שירים
פורום כלי נגינה פיתוח קול | מוסיקה ישראלית | גיטרה חשמלית קלאסית אקוסטית בס | כתיבת שירים museit.io

פורום שיעורים קנייה ומכירה משחקים
חזור   פורום כלי נגינה פיתוח קול | מוסיקה ישראלית | גיטרה חשמלית קלאסית אקוסטית בס | כתיבת שירים > ציוד וכלי נגינה > גיטרות > בניית גיטרות

בניית גיטרות דברו על ציוד, אלקטרוניקה, וכל מה שקשור לבניית גיטרות.                                                 אולפן הקלטות                    גיטרה

תגובה

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
ישן 11-10-2014, 10:42 PM   #1 (permalink)
משתמש מאוד פעיל

הודה: 44
קיבל תודה 72 פעמים ב54 הודעות
מוניטין: 10 Se7eN נמצא בדרך המלך
ברירת מחדל אשכול פרוייקט - חשמלית (כמעט) ראשונה

הי כולם

בשעה טובה אני מתחיל סוף סוף את המהלכים המעשיים של בניית הגיטרה החדשה שלי. לפני שאני אספר עליה, רק סיפור קטן על עצמי (כבר שיתפתי קודם אבל למי שלא קרא):
אני בן 27 היום וכמעט 13 שנה לומד את הנושא של בניית גיטרות. התחלתי בכתה ט' להתעניין בנושא, כשהאינטרנט עוד היה בחיתוליו והרבה חומר לא היה. הלכתי גם לחנויות ופגשתי אנשים, ולאט לאט צברתי ידע.
אחרי שעברו שנים ולמדתי עוד כמה דברים בחיים, החלטתי שוב לגשת לפרוייקט וסוג של לממש את חלום ילדות שלי. בניתי גיטרה ראשונה מקיט, מה שלימד אותי המון על הרכבה וגמר, ועכשיו אני מתחיל את הפרוייקט ה(כמעט) מלא הראשון.

מטרה:
גיטרה ראשונה, עבודת יד, לסגנונות ג'אז, r&b ורוק קל. באופן פשוט יחסית אפשר לומר סאונד של גיבסון "וינטג'", פחות או יותר. מטרה משנית היא תקציב נמוך, פירוט בסוף.

מרכיבים:
גוף מאגוז אפריקאי - אחרי המון התייעצויות ובדיקות הגעתי לעץ הזה שאמור להתאים מבחינה טונאלית למה שאני מחפש, גם זמין וגם זול. עיצוב - נלקח מפנדר מיוזיקלנדר (סווינגר) בשינוי יחס.
צוואר, אחרי המון התלבטות, נקנה מוכן מ-gfs עם פרטבורד רוזווד וראש בלנק. במידה והאיכות לא תספק אותי אחליף בהמשך. גימור טבעי שקוף, עוד מעט תראו את העץ.

אלקטרוניקה:
פיקאפ האמבקר בודד בנק. הדגם שנבחר הוא סימור דנקן sh-1 59. כרגע זה מתאים למה שאני מחפש מבחינת הצליל. יש אפשרות שבהמשך אוסיף עוד האם בגשר, אבל לא לעת עתה. מבחינת המעגל יהיה בורר טון ובורר ווליום שהוא גם סוויצ' לפיצול ההאם לסינגל.

חלקים הוזמנו כולם מ-gfs: מפתחות, גשר קשיח (הארד טייל) וכל שאר הדברים הקטנים.

אחד הדברים שחשובים לי בפרוייקט הוא לעבוד בתקציב נמוך (זה משיקולים אישיים). המסגרת שהוגדרה הייתה 1,000 ש"ח לגיטרה עם פיקאפ בודד, כרגע החשבון עומד על 750 עבור כל החלקים פרט לפוטנציומטרים, כך שאם לא יהיו הפתעות אני גם צפוי להשאר עם עודף.
אני יודע שבעניין הזה אני כנראה שונה מרוב חברי הפורום אז אין צורך להסביר לי שאני טועה, יכול להיות שאני אבין לבד כשיגיעו החלקים או בעוד שנה, בינתיים זו בחירתי. למי שמעוניין לעבוד גם בתקציבים כאלו זו תהיה הזדמנות לעקוב.

עוד מעט אתחיל להעלות תמונות ועדכוני מצב
Se7eN is offline   הגב עם ציטוט

ישן 12-10-2014, 05:04 AM   #2 (permalink)
משתמש קבוע

הסמל האישי שלam1rb

הודה: 1,325
קיבל תודה 1,857 פעמים ב1,224 הודעות
מוניטין: 15 am1rb נמצא בדרך המלך

בהצלחה,
אני מבין שכשאתה אומר "תקציב נמוך" אתה לוקח בחשבון אך ורק את העלות של חומרי הגלם.

מה עם העלות הראשונית של כלי העבודה ? בלי להתבלבל היא עוברת בקלות את התקציב שהקצבת.

ה sh1 הוא פיקאפ נפלא לצאוור . אבל אם המטרה שלך היתה לחסוך יכולת לקנות בפחות כסף בgfs שממילא עשית שם את כל ה ההזמנה זוג פיקאפים לגשר ולצאוור שהם באמת לא פחות טובים . Gps ידועים (בדקתי) בפיקאפים הטובים שלהם שבזכותם הם זכו למוניטין שלהם.

בכל מקרה תהנה ומחכה להמשך .

אמיר
am1rb is offline   הגב עם ציטוט
ישן 12-10-2014, 06:53 AM   #3 (permalink)
משתמש רציני

הסמל האישי שלnhayun

הודה: 23
קיבל תודה 333 פעמים ב262 הודעות
מוניטין: 18 nhayun נמצא בדרך המלך

בהצלחה.
מסקרן אותי, כשאתה אומר שאתה מכוון לסאונד גיבסון וינטאג', איך זה בא לידי ביטוי בפרוייקט שלך?

אל תשכח לעשות בכול זאת הכנה לפיקאפ צוואר, אני רואה שהחלטת ללכת על פיקאפ בודד, אבל אם תרצה בעתיד להוסיף פיקאפ, יהיה לך קל יותר. אלא אם כן אתה משתמש בסוף בפיקגארד.

אשמח לראות את הקיט שהרכבת, אז פנק אותנו בתמונות :-)
nhayun is offline   הגב עם ציטוט
ישן 12-10-2014, 09:02 AM   #4 (permalink)
משתמש קבוע

הסמל האישי שלam1rb

הודה: 1,325
קיבל תודה 1,857 פעמים ב1,224 הודעות
מוניטין: 15 am1rb נמצא בדרך המלך

עוד עניין פעוט , האם כשקנית את ה SH1 וידאת שקנית את גרסת 4 החוטים ?

אני לא סתם שואל , מעולם לא הצלחתי להזמין את גרסת 4 החוטים ! אפילו על הגיטרה שכן יש לי עליה את ה SH1 יש לי את גרסת 2 החוטים .

גרסת 2 החוטים אינה ניתנת לפיצול !

גרסת 4 החוטים כן ניתנת לפיצול - אבל קשה מאוד להשיג אותה .
אם קראת את אשכול הלספול שלי - אז מהפוסט הרלוונטי היית רואה שזאת בדיוק היתה הסיבה שבגללה לא השתמשתי ב SH1 ובמקומם הלכתי על פיקאפי golden age שנמכרו בסטיומאק שהם לא פחות טובים (יש לי גם SH1 וגם golden age ).

אמיר
am1rb is offline   הגב עם ציטוט
ישן 12-10-2014, 09:53 AM   #5 (permalink)
משתמש מאוד פעיל

תודה על העזרה וההתעיינות חברים.

לאמיר: כן זו גרסת 4 החוטים, ראה לינק. בזבזתי שעות בלעבור על כל הדילרים הרשמיים של דנקן בשביל למצוא מי מוכר את הגרסה של 4 המחברים (היא יקרה יותר ככה קל להבדיל). אגב גם את הגרסה הרגילה אפשר לפצל פשוט צריך לפתוח את ההלחמות בתוך הפיקאפ, והעדפתי לא לעשות את זה לפיקאפ הראשון שלי :)
לגבי הפיקאפים של GFS גם פה בזבזתי שעתיים בלשמוע את כל סדרת היוטיובים הארוכה שלהם והאמת שלא מצאתי אחד שהתחברתי אליו מספיק כמו הSH1. אולי זו טעות שלי אבל כך הרגשתי.

לnhayun: הסאונד של הגיטרה מושפע כמעט אך ורק מהאלקטרוניקה. אנחנו הבונים אוהבים לחשוב תמיד על העצים, אבל האמת הפשוטה היא שלעץ השפעה שולית על הצליל. אני אומר את זה אחרי המון המון מחקר והתייעצויות עם בונים. לכלים אקוסטיים יש חשיבות בבחירת העצים, אבל בכלי של גוף מוצק זה מאוד שולי. בכל מקרה האגוז האפריקאי מתאים טונאלית, אתה יכול אפילו לראות את הדירוג שוורמות' נתנו לו, הוא מאוד דומה למהוגוני בסקלה שלהם. אז אני כן צופה התאמה צליל טובה לתוצאה המבוקשת.

ואגב משהו מעניין לגבי הפיקאפים של דנקן למי שמחפש לקנות: דנקן מכריחים את הדילרים לא לפרסם מחיר שהוא פחות ממינימום שהם מגדירים, זה בערך 73 ו-83 לדגמים הקלאסיים. אבל לדילר מותר למכור נמוך יותר, אז יש להם כל מיני טריקים: יש כאלו שפשוט בהוספה לסל הקניות המחיר יורד (כן, זה די מדהים), יש כאלו שאפשר לשלוח להם בטופס מחיר מבוקש והם מחליטים לאשר (אחד אישר לי 54 במקום 73, הנחה יפה מאוד) ובסוף באתר שהזמנתי פשוט עליתי בצ'אט מול הנציג וביקשתי מחיר מוזל והוא אכן נתן לי.

אני תכף יעלה עוד פוסטים גם לגבי הכלים
ישן 12-10-2014, 10:17 AM   #6 (permalink)
משתמש מאוד פעיל

אז כמה תמונות ראשונות:

ההדבקה של הגוף - 2 חתיכות

הגוף לאחר ההדבקה:

הגוף יחד עם התבנית (הלא גמורה) שתחתך ממנו:

המשתמש מודה לSe7eN על התגובה
am1rb (12-10-2014)
ישן 12-10-2014, 10:25 AM   #7 (permalink)
משתמש מאוד פעיל

לגבי כלים:

אמיר אכן העלה נקודה חשובה. אני אפרט באיזה כלים אני משתמש:

יש לי כלים ששייכים לי - כלי עבודה רגילים לא משהו ייחודי לגיטרות: מברגה עם כל מקדח אפשרי כולל רחבים (לעץ), ג'יגסו, וכלים ידניים - שופין, מפסלת והמון נייר לטש. יש לי גם מלטשת עגולה חשמלית. יש לי גם ציוד הלחמה בסיסי.

יש לי כלים שאני משאיל מחברים ומשפחה: דרמל עם סט ענק, רוטר עם ביטים, כליבות.
אני גר ביישוב שפעם הייתה בו נגריה אז יש כמה אנשים שבאמת מבינים בעץ וגם מחזיקים אצלם כלים במחסן, כך למשל השאלתי את הכליבות בשביל ההדבקה.

ויש לי נגישות (חלקית) לשלוש נגריות בסביבה שלי, אחת רגילה, אחת של אדם שעוסק בנגרות קלאסית ויש לו כל כלי אפשרי בערך ועוד אחת קטנה מאוד של חבר שהוא בונה מקצועי.

כך שמצד אחד יש לי כלים בסיסיים משלי, אך יש לי נגישות לכלים (וגם ידע) מקצועיים יותר באופו שהוא לא רגיל כל כך.

אני אשתדל לעשות מינימום שימוש בנגריות (ממגוון סיבות). עד כה השתמשתי בנגריה רק לחיתוך והקצעת הקורה שקניתי במי השרון, והגיעה לא מהוקצעת. השימושים האפשריים להמשך הם מלטשת סרט שנוחה לעבודה על הגוף, ואולי מקדחה עומדת לכרסום וקידוח.

בכל מקרה אין לי וגם לא מתכנן להשיג ציוד ייעודי לגיטרות. הצוואר מוכן בפרוייקט הזה כך שזה קל יותר, אבל גם בפרוייקט הבא אני מתכנן לקנות פרטבורד מוכן ולא יותר מכך.
ישן 12-10-2014, 10:41 AM   #8 (permalink)
משתמש מאוד פעיל

מצב עדכני:

ההדבקה היא מיום שישי. בימים הקרובים אני מתחיל לעבוד כל הגוף, כולל חיתוך, כיס אלקטרוניקה ושיוף.
כל החלקים מארה"ב נשלחו אל חבר שנמצא שם, ויגיעו אלי לקראת סוף החודש. המטרה שהגוף יהיה מוכן עד אז (כמה שניתן, כמובן) ואז אני אסיים את הגוף (שקע צוואר, גשר וחציבה לפיקאפ).

ההזמנה מ-gfs כוללת:
צוואר, גשר, מפתחות, נאט, שקע pl, ופלטת חיבור צוואר לגוף (שנראה לי שבכלל אוותר עליה).
הזמנה מ-dx שבדרך כוללת נובים ותופסני רצועה ננעלים.
הפיקאפ כבר ציינתי קודם במשלוח עכשיו בתוך ארה"ב
ישן 12-10-2014, 10:42 AM   #9 (permalink)
משתמש רציני

הסמל האישי שלnhayun

הודה: 23
קיבל תודה 333 פעמים ב262 הודעות
מוניטין: 18 nhayun נמצא בדרך המלך

אם העץ מהווה אחוז קטן מהצליל אז למה בחרת אותו? או לפחות למה הזכרת שהוא מתאים טונאלית ודומה למהגוני? ואיך אתה מסתמך על הדירוג של וורמות' שמראה הבדל בין העצים אם אתה טוען שכמעט אין הבדל? זה קצת סותר.. במיוחד שאתה מציין שאתה צופה התאמת צליל טובה לתוצאה המבוקשת כי בחרת עץ מסויים

עכשיו נצא לרגע מהוויכוח אם יש או אין הבדל, מה אתה עושה מבחינת אלקטרוניקה כדי להשיג סאונד ויטנאג'? רק הפיקאפ?
nhayun is offline   הגב עם ציטוט
ישן 12-10-2014, 10:44 AM   #10 (permalink)
משתמש מאוד פעיל

אוקיי: אני אומר שהעץ כמעט לא רלוונטי - אבל אפילו אם נניח שכן, אז העץ שבחרתי אמור להתאים. זה מה שניסיתי להגיד. וחוץ מזה, תראה איזה יפה הוא...

לגבי הצליל - כן, הפיקאפ הוא כמעט הכל בעניין, וגם המעגל (הבנתי שיש הבדל בין פוטנציומטרים של 500k ל-250k אז אני אשתמש ב-500) אבל לא יותר מזה.
תגובה

הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא